چاپ        ارسال به دوست

در راستای کاهش واردات صورت پذیرفت؛

ساخت کارتریج‌های روغنی توسط فناوران پارک علم و فناوری کرمان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری کرمان، دکتر آیت قره‌قانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان معدنکاران اندیشه‌ساز نمایشگر امید (مانا) مستقر در پارک علم و فناوری کرمان گفت: تیم نیازسنجی و ارزیابی بازار صنایع معدنی شرکت مانا، پس از چند ماه مذاکره و عارضه‌یابی مشکلات حوزه معدن به این نتیجه رسید که پرکاربردترین قطعات ماشین‌های معدنی، کارتریج روغن است و وابستگی زیادی به واردات و ارز دارد. از سوی دیگر تحریم‌ها نیز سبب کمیاب شدن این محصول و افزایش چند برابری قیمت آن شده است.
مدیرعامل شرکت مانا عنوان کرد: این محصول دارای ۵ جزء اصلی و تولید آن نیازمند به دانش و فناوری بالایی است که فرآیندهای مربوط به تحقیق، طراحی و ساخت آن از ابتدا در دستور کار تیم تحقیق و توسعه شرکت دانش‌بنیان مانا قرار گرفت.
دکتر قره‌قانی در ادامه با اشاره به این که این تیم از ۳ مهندس مکانیک گرایش ساخت و تولید، ۱ متخصص عملیات حرارتی و ۲ متخصص پرداخت‌کاری و ماشین‌کاری تشکل شده است، گفت: رسیدن به شاخصه‌های کارتریج روغنی مورد تأیید صنایع معدنی مستلزم دقت در تعیین پارامترهای تحقیق و توسعه فراوانی بود که پس از آزمون و خطا، تعیین فرآیندهای ساخت، تست عملکردی، اصلاح، ساخت نمونه کامل و بدون نقص، این محصول پس از حدود ۱۰ ماه ساخته شد.
فناور عضو پارک علم و فناوری کرمان در تشریح شاخصه‌های این محصول بیان کرد: کیفیت، طول عمر بالا و قیمت پایین‌تر، از مهمترین فاکتورهای رقابتی این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی است که قبلاً از کشورهای آلمان و انگلیس وارد بازار کشور می‌شد.
قره‌قانی در ارتباط با بازار فروش این محصول نیز گفت: فروش این محصول به‌صورت عقد قرارداد است و با توجه به این که این محصول از کیفیت و استاندارهای بسیار خوبی برخوردار است از لحاظ فروش مشکل خاصی وجود ندارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اولین قرارداد تولید انبوه این محصول با برند مانا به‌میزان ۲۰ قطعه طی مدت ۳ ماه برای شرکت آرمان گهر سیرجان بود. همچنین با سایر شرکت‌های معدنی کرمان هم در حال رایزنی و مذاکره هستیم.


٠٧:٣٦ - سه شنبه ١٦ دی ١٣٩٩    /    عدد : ٢٤٤٥    /    تعداد نمایش : ٧٣خروج