چاپ        ارسال به دوست

به همت فناوران پارک علم و فناوری کرمان صورت گرفت؛

تولید پوشال آنتی باکتریال با توان سرمایشی بالا

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری کرمان، مهندس عباس ایثاری گفت: شرکت آینده پژوهان انرژی پاک بوتیا با همکاری پارک علم و فناوری کرمان در راستای تحقق اهداف زیست محیطی موفق به تولید پوشال های آنتی باکتریال با توان سرمایشی بالا شد.

مهندس ایثاری اظهار کرد:  این شرکت در زمینه محیط زیست پایدار فعالیت می کند، اعضا تیم تحقیق و توسعه شرکت انرژی پاک بوتیا پس از شش ماه کار و تلاش موفق شدند در راستای اهداف زیست محیطی پوشال آنتی باکتریال برای کولرهای آبی طراحی و تولید کنند.

وی افزود: کولر های آبی یکی از ابزارهای صنعتی مبارزه با گرما در مناطق نیمه گرمسیری است که اغلب آن ها دارای سه پنجره و هر پنجره وابسته به یک سری پوشال های است که وظیفه آن ها نگهداری آب و تامین رطوبت لازم جهت کاهش دمای ساختمان ها است.

نائب رئیس شرکت آینده پژوهان انرژی پاک بوتیا بیان کرد: پوشال های مورد استفاده قبلی از توان لازم برای خنک کردن ساختمان ها در مناطق مختلف برخوردار نبود و صرفا در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری مورد استفاده قرار می گرفت.

ایثاری ابراز کرد: ساختار این پوشال ها به دلیل استفاده از الیاف چوب و جذب مقادیر زیادی آب، محلی برای تجمع قارچ ها، باکتری ها و ایجاد بوی نامتبوع است که در نهایت منجر به افزایش رطوبت ساختمان ها نیز می شود.

این محقق عضو پارک علم و فناوری کرمان تشریح کرد: تیم تحقیق و توسعه شرکت متشکل از یک استاد دانشگاه در مقطع دکتری و دو فارغ التحصیل رشته نانو فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد هستند که توانستند در یک بازه زمانی شش ماهه با تلاش مضاعف، پوشالی از جنس نانو ذرات و یک سری الیاف آنتی باکتریال با قدرت رسانندگی بالا تولید کنند.

وی یادآور شد: این پوشال ها میزان برودت هوا را تا ۳۰ درصد نسبت به نمونه قبلی افزایش داده به طوری که پوشال معمولی تا ۲۵ درصد گرما را کاهش می داد اما پوشال آنتی باکتریال تا ۴۰ درصد باعث خنک شدن دمای ساختمان ها می شود.

ایثاری مطرح کرد: بدین معنی که این پوشال ها دمای ۴۵ درجه سانتی گراد را تا ۲۵ درجه کاهش خواهد داد همچنین میزان رطوبت ایجاد شده بر اساس مواد استفاده شده به طور محسوسی کاهش خواهد داشت.

نائب رئیس شرکت آینده پژوهان انرژی پاک بوتیا تصریح کرد: این طرح در حال حاضر به صورت نیمه صنعتی و با ظرفیت تولید روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ پوشال با اندازه های مختلف و قیمتی حدود یک ششم نمونه سلولزی راه اندازی شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کاهش مصرف آب تا ۲۰ درصد، کاهش مصرف برق تا ۲۵ درصد را از دیگر مزایای مهم این پوشال های آنتی باکتریال برای کولرهای آبی عنوان کرد.

 


١٣:٢٩ - شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٩    /    عدد : ٢٢٤٠    /    تعداد نمایش : ١٩٤خروج