چاپ        ارسال به دوست

سرپرست پارک علم و فناوری استان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه کرمان:

صادرات شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان در 21 ماه گذشته به ٣١٧ میلیون دلار رسید

سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمان در سخنرانی خود  قبل از خطبه های نمازجمعه 22 دی ماه در مصلی امام علی (ع) شهر کرمان از صادرات 317 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان از ابتدای سال 95 تا کنون خبر داد که 77میلیون دلارآن مربوط به سال  جاری است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان کرمان، دکترمسعود ترکزاده، سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمان، با اشاره به ظرفیت بسیار بالای کشور در حوزه علم و تکنولوژی گفت: کشور ایران با داشتن رشد ۱۶ درصدی، بالاترین سرعت رشد تولید علم را در دنیا به خود اختصاص داده است و ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با تولید ۴۳ هزار مستند علمی در میان ۲۵ کشور برتر دنیا قرار گرفته که این کشورها مجموعاً توان تولید ۸۵ درصد تولیدات علمی دنیا را دارند و از این حیث موفق به کسب رتبه اول در میان کشورهای اسلامی شده است.

دکتر ترکزاده افزود: در حال حاضر 5 میلیون نفر دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 33 درصد در حوزه های فنی و مهندسی تحصیل می کنند که این نشان دهنده پتانسیل و توانایی کشور در ارائه خدمات فنی و مهندسی است.

وی با تاکید بر رشد کمی تولیدات علمی خاطر نشان کرد: تولیدات علمی باید کاربردی، نافع و درآمدزا باشند و مردم از نتیجه این تحقیقات علمی بهره مند گردند چرا که دوره اقتصاد مبتنی بر صنعت نفت و منابع زیر زمینی کشور و خام فروشی به اتمام رسیده است و امروز اقتصاد غیرنفتی و حمایت از شرکت های دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمان در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان از زیرساخت های اقتصاد مقاومتی است و جهت گیری سیاست گذاری مسئولان کشور باید به سمت تکنولوژی برگردد. دانشگاه و صنعت دو رکن اساسی اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان کشور هستند که برای رسیدن به صنعت دانش بنیان و درآمدزا (در حد فاصل دانشگاه و صنعت) ایده هایی شکل می گیرند که این ایده ها با حمایت مراکز رشد و پارک ها تجاری سازی می شوند؛ این فرایندی است که در کشور طراحی شده که این دو رکن (دانشگاه و صنعت) در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمان،  مجموعه پردیس دانش ماهان از سه ضلع توسعه برخوردار است افزود: امکان بهره مندی از آموزش، پژوهش و توسعه فناوری در سه مجموعه متشکل از دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، پژوهشگاه علوم، تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی و پارک علم و فناوری استان کرمان فراهم گردیده است.

وی از فعالیت 193 شرکت و واحد فناور در 8 مرکز رشد شهرستان ها و استان کرمان خبر داد و تاکید کرد: این مراکز وظیفه حمایت از ایده های نوپا، جذب و تجاری سازی فناوری ها را برعهده دارند. صاحبان ایده در مراکز رشد پس از گذراندن ارزیابی های لازم در راستای ورود به بازار و تجاری سازی، حمایت و توانمندسازی می شوند.

دکترترکزاده در پایان افزود: پارک علم و فناوری استان کرمان در زمینه های بیوتکنولوژی و کشاورزی،  پزشکی، نانوفناوری، انرژی های تجدیدپذیر، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع شیمیایی و تبدیلی، فراوری مواد معدنی و صنایع الکترونیک و مخابرات فعالیت می کند و صاحبان ایده ها می توانند با مراجعه به این مراکز از حمایت های مادی و معنوی در جهت ثبت، اجرا، تجاری سازی و فروش ایده ی خود بهره مند گردند.


١٥:١٦ - شنبه ٢٣ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٣٠٣    /    تعداد نمایش : ١٤٠١خروج