چاپ        ارسال به دوست

توسط محققان پارک علم و فناوری کرمان و دانشگاه ولیعصر رفسنجان

برای اولین بار در کشور فرمول کود شیمیایی سولفار بومی سازی شد.

به گزارش  روابط عمومی و امور بین الملل  پارک علم و فناوری کرمان، دکتر علی علیزاده مدیر عامل شرکت کیا سم کارمانیا گفت: پس از چندین سال کار تحقیقاتی توسط تیم تحقیق و توسعه شرکت کیا سم کارمانیا از واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری کرمان موفق به بومی سازی دانش فنی کود سولفار یکی از کودهای پر مصرف، وارداتی و با اهمیت در کشاورزی شد.
وی اظهار داشت: یکی از چالش‌های اساسی کشاورزان اصلاح خاک های آهکی (وجود کربنات ها و بیکربنات در خاکهای کشاورزی ایران)، اصلاح شوری خاک (سدیمی)، تنظیم اسیدیته خاک، تقویت عناصر خاک، ازبین بردن لایه سخت در خاک (هاردپن) و برطرف نمودن مشکل عمده آب و خاک کشاورزی می باشد.
دکتر علیزاده افزود: این کود باتوجه به اینکه دارای مقادیر قابل توجهی از گوگرد، نیتروژن و پتاسیم است به خوبی می تواند این نقیصه را برطرف کند و جایگزین مناسبی به جای اسید سولفوریک که خطرات خواسته و ناخواسته زیادی دارد می باشد.
وی در تشریح شاخصه‌های مهم این محصول بیان داشت: این محصول درگروه کودهای ماکرو پرمصرف، قابلیت استفاده در تمامی محصولات کشاورزی، جایگزین بسیار مناسب به جای برخی از کودهای کشاورزی، کاملاً اسیدی (کاهش شوری و افزایش کیفیت خاک)، فرمولاسیون به صورت پودر و کاربری آسان، مناسب استفاده در انواع کشت ها، حلالیت بالا و قابلیت تنوع تولید به صورت مولکول واحد است.
عضو هیئت علمی دانشگاه دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان تاکید کرد: از مزیت‌های برتری این محصول نسبت به نمونه خارجی، کاملاً اسیدی و مناسب خاک های کشاورزی ایران و قیمت تمام شده بسیار پایین است.


١٥:٥٢ - دوشنبه ١٤ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٢٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٧خروج